Op zoek naar originele activiteiten om te doen in Breda? Tijdens mijn zwangerschapsverlof komen er een aantal gastblogs online. Vandaag die van Valesca Siebelt (@valesca_s): al zes jaar inwoonster van Breda en daar prijst ze zich nog elke dag gelukkig mee. De stad is groot genoeg om ‘stad’ te zijn, maar klein genoeg om knus aan te voelen. Het heeft een oud centrum wat het authentiek maakt, en er ligt water in de stad wat zeker in de zomer voor extra mogelijkheden zorgt. Daarnaast barst het van de leuke hotspots, eettentjes en creatieve plekken. Dus ben je benieuwd wat te doen in Breda? Lees verder voor haar local tips!
Lees ook: Doen in Rotterdam: 8 originele activiteiten
Wat te doen in Breda: 5 originele activiteiten
Een beetje bevooroordeeld ben ik wel omdat ik er woon. Maar als je het mij vraagt is Breda de leukste stad van Brabant en een hele leuke stad voor een dagje of weekendje weg! See for yourself en plan eens een bezoekje aan ‘De Parel van het zuiden’, zoals de bijnaam van Breda is.
Loop of fiets de Blind Walls Gallery
Een stad met veel streetart: ik hou ervan! En mijn eigen Breda heeft er maar liefst ruim 140. Blind Walls Gallery is hét museum op straat. De ruim 140 muurschilderingen, gemaakt door internationale kunstenaars, vertellen de verhalen van Breda.
De naam ‘Blind Walls’ Gallery zegt het al: de schilderingen zijn gemaakt op blinde muren. Blinde muren die vaak grijs en saai zijn. Daar heeft de organisatie iets aan gedaan! Sinds 2015 worden internationale artiesten uitgenodigd om hun creaties op de muren te zetten. Soms verdwijnen er schilderingen door sloop, maar elk jaar komen er ook weer nieuwe meesterwerken bij!
Op de website vind je alle murals en hun locaties. Je kunt de schilderingen op eigen houtje ontdekken door een route naar keuze uit te zoeken op de website. Er zijn drie wandelroutes tussen de 800 m en 2 km, en er is een fietsroute van 8 km. Je downloadt gratis (!) de pdf met route, afbeelding én uitleg.

Foto: Valesca Siebelt
Ontdek bourgondisch Breda
Herken je dat? Je bent een dag of een weekend in een leuke stad, en kunt gewoon niet kiezen tussen alle leuke plekjes om te eten. Het liefst eet je overal. Met Local Taste kan dat! Dit concept is echt een uitvinding. Je koopt vooraf online de ‘Local Taste beleving Breda’. Voor €25 ontvang je 10 taste-coins en een magazine. Deze taste-coins kun je inleveren bij in totaal 30 deelnemende hotspots in Breda. Elke horecazaak serveert een gerecht of proeverij. Zoet, hartig, vegetarisch, borrelplankjes: er is voor ieder wat wils.
Voor een gerecht lever je per persoon één muntje in. Een gerecht kost dus omgerekend €2,50 per persoon. De enige verplichting is dat je per persoon ook één drankje bestelt en afrekent. Op deze manier kun je meerdere horecazaken in Breda bezoeken en proeven van wat zij te bieden hebben!
In het magazine staat een super handig overzicht waarop je in één oogopslag kunt zien waar je wanneer terecht kunt. Ook zijn er wandelroutes in het magazine te vinden, die je langs deelnemende restaurants leiden. Scan de QR in het magazine voor meer routes en ga op foodtour in bourgondisch Breda!

Foto: Valesca Siebelt
Vaar of sup over de singels van Breda
Zoals ik al zei, ligt er water in de stad. De singels van Breda zijn een begrip! Ze liggen van het begin tot het einde in een rondje van 6,5 km en omlijsten het centrum van de stad. Je ziet in dit rondje veel hoogtepunten van Breda. Zo kom je langs het stadspark, het kasteel van Breda, de oude koepelgevangenis en overal waar je komt zie je de grote kerk boven alles uitsteken!
Ben je in Breda met mooi weer? Dan is een bootje of sup huren heerlijk om een rondje te maken. Mijn ervaring is dat je met een sup in 2 uur rond bent. Met een bootje ben je sneller natuurlijk! Zowel met je sup als met je boot kun je aanmeren bij BAAI, een toffe hotspot aan het water. Je kunt er borrelen en heerlijk eten met uitzicht over het water. Ook een aanrader zonder boot of sup! Vanuit Ride Along, waar ik mijn sup altijd huur, ligt BAAI ongeveer op het midden van het rondje. Liever een boot huren? Bootje Varen Breda vertrekt vanaf deze locatie.

Foto: Valesca Siebelt
Doe een workshop keramiek beschilderen
Geboren vanuit passie, met het idee om mensen meer ‘in het moment’ te laten zijn, zijn Jan en Charlotte het eerste ‘paint your pottery café’ van Breda begonnen. Genaamd Momento. Het concept? Tijdens een 2 uur durende workshop beschilder je een zelf gekozen stuk keramiek. Je kunt kiezen uit verschillende typen bordjes, mokken, schaaltjes, een botervloot en nog meer. De basisprijs voor de workshop is €40 per persoon.
Denk je nou: “Help, ik heb helemaal geen ervaring met schilderen en ik ben ook niet creatief”? Dat is echt geen enkel probleem! Er liggen inspiratieboeken om in te kijken, je kunt spieken bij de creaties van voorgaande workshops en er is heel veel materiaal beschikbaar om het je makkelijker te maken, zoals sjablonen en afplaktape. Na de workshop glazuren Jan en Charlotte je creatie voor je af en kun je jouw keramiek drie weken later ophalen. Woon je ver weg? Dan sturen ze het (goed verpakt) naar je op!
Ik deed de workshop zelf en ik vond het een geweldige middag! Jan en Charlotte zijn hele leuke mensen met een aanstekelijk enthousiasme. Er hing een fijne sfeer, het schilderen was heerlijk ontspannen, de koffie was goed en de mok die ik beschilderde is een blijvende herinnering.

Foto: Valesca Siebelt
Bekijk én beklim de grote kerk van Breda
De grote kerk van Breda: het belangrijkste monument van de stad! De kerk wordt door haar bouw en ligging gerekend als een van de mooiste kerken van Nederland, en staat op de grote markt in het centrum van de stad. De toren is 97 meter hoog en vanuit vele plekken in Breda te zien!
De kerk is gratis toegankelijk en bijna elke dag open voor bezoekers. Er zijn ook regelmatig activiteiten en exposities. Bekijk hiervoor het programma op de website. En zeker een aanrader is om de kerk te beklimmen! Hiervoor loop je 287 treden samen met een gids. Je hoort meer over de geschiedenis van de toren en kunt van het adembenemende uitzicht over de historische stad en de omgeving genieten. Een torenbeklimming duurt ongeveer één uur en kost €7,50 per persoon.

Foto: Valesca Siebelt
Weekendje Breda boeken
Krijg je zin om deze originele activiteiten in Breda te doen? Snap ik! Maak van je dagje Breda een weekendje zodat je alles kunt afstrepen. De volgende tips helpen je bij het boeken:
» Naar Breda reis je natuurlijk met de trein. Vanaf het station wandel je in 15 minuten naar het centrum. Koop je treinkaartje alvast online, zodat je op het station niet in de rij hoeft te staan en meteen door de ov-poortjes kunt lopen.
» Op zoek naar leuke hotels in Breda? Dan zit je zeker goed bij Hotel Nassau – gevestigd in een voormalig klooster – of Hotel Botanique – gevestigd in een voormalige kazerne omgebouwd tot boutique hotel.
Lees ook: